znak obce Lubná fotografie z obce Lubná

Na návštěve u rodáka

Řekne-li se Přibyslav, vybaví se nám městečko kdesi ukryté mezi kopci a lesy Českomoravské vysočiny. Někteří si vzpomenou na dětská léta, kdy jsme milovali pribináčky a na papírovém kelímku stál nápis „Pramen zdraví z Posázaví“...Jiní zase vědí, že při obléhání tohoto města zemřel 11. října 1424 legendární husitský vůdce Jan Žižka z Trocnova. Pro nás, hasiče, je Přibyslav centrem hasičského hnutí. Je zde velké muzeum, které sídlí v místním zámku, a jsou zde velké sbírky techniky, nářadí, řádů, stejnokrojů. Součástí muzea je i síň mezinárodní spolupráce se zeměmi CTIF. Konají se zde velké slavnosti, předávají se vyznamenání, pořádají sjezdy, přednášky, je zde odborná knihovna atd. Pro nás, Lubeňáky, je však Přibyslav městem, kde vykonává své poslání náš rodák, bývalý jednatel našeho sboru hasičů, autor dvou publikací o naší obci, kamarád, P. Zdeněk Kubeš. Zdeněk je knězem v kostele sv. Jana Křtitele již šestým rokem. Při setkání s ním v naší obci jsem přijal jeho pozvání a třetí srpnový víkend se starostou obce a manželkami jsme ho navštívili na jeho faře. Při posezení u ohýnku, jak jinak, jsme vzpomínali na dřívější léta, na práci u hasičů i na radosti a starosti, které přináší současný život. Zdeněk se zajímal o dění v naší obci, ve sboru i v zemědělském družstvu. Spolu s jeho kolegou Pavlem čas utíkal, o půlnoci s námi prošli ztichlé, osvětlené město, prohlédli jsme si kostel, gotickou věž, Hessův pomník, Starý špitál, zámek i městské uličky. Krásná teplá noc se protáhla do časných ranních hodin. Druhý den jsme ochutnali místní řeznické speciality, které nám obstaral hostitel. Během dne jsme si prohlédli zkázu, která postihla jižní okraj Přibyslavi letos v létě. Orkán zcela zničil okolní lesy, smetl vše, co mu stálo v cestě. Stovky stromů ležely v jednom chumlu, vše trvalo několik minut, škody se budou odstraňovat několik měsíců. Jako zázrakem byl uchráněn střed města. V sobotu sloužil Zdeněk mši věnovanou všem obětem dopravních nehod. A tak jsme cítili jistou hrdost, že od oltáře k nám mluví člověk, se kterým jsem dělal hasičinu a pracoval v jednom podniku. A jak se dívají obyvatelé na zdejšího pana faráře? Nedají na něho vůbec dopustit: „Skromný, vzdělaný, ochotný, máme ho moc rádi.“ Tak zněla odpověď dotázaných. Tak jsme ho poznali také při naší návštěvě. I přes práci, kterou musel vykonat, se nám snažil plně věnovat. Proto ještě jednou za nás všechny, Zdeňku, díky! Alois Kovář, jednatel SDH Lubná

autor: Obec Lubná | 27.09.2009  |  Komentářů: 0  |  Přečteno: 4309x


Fotografie ke článku:

obr1
T:27.10.2009 14:13
obr1
T:27.10.2009 14:13
obr1
T:27.10.2009 14:13
obr1
T:27.10.2009 14:13


Další články z kategorie Ostatní:
Sdělení
Rádce vlastníka lesa a metodická doporučení
Suchej únor aneb nepít je umění!
ADFORS GRANT - ROZDÁVÁME RADOST
Přednášky pro každého
Jednorázový příspěvek na dítě
Charita Polička - Tříkrálová sbírka 2022
Nástěnný kalendář Lubná na rok 2022
Oblastní charita Polička materiální sbírka pro Moravu-byla ukončena 30. června
Pardubický podnikatelský inkubátor P-PINK

Informace o očkování v Pardubickém kraji - 3. 3. 2021
Od 26.7.2008: 2635327 návštěv, celkem: 2643890, inet24 © 2003 - 2024  
Prohlášení o přístupnosti