znak obce Lubná fotografie z obce Lubná

Lázně ducha do celé republiky! aneb Slavíme 10. narozeniny Lázní ducha Litomyšl

V dnešní době – víc, než kdy jindy – je třeba myšlenky lázní ducha poslat do celé republiky. Doba není jednoduchá, ale připomenout 10. narozeniny Lázní ducha Litomyšl vnímáme i jako povinnost a poděkování Otcům zakladatelům a všem věrným lázeňačkám a lázeňákům. Letos je tomu již 10 let, kdy Miroslav Brýdl, Ladislav Horáček a Jarda Vencl představili město „L“ jako první české lázně ducha...Lázně ducha do každého ucha!

Lázeňská promenáda bohužel ještě z epidemických důvodů nebude moci hostit lázeňský průvod ani hudební či divadelní produkci. Oslava proběhne z velké části „vzdáleným přístupem“.

V sobotu 24. dubna od 14 do 16 hodin pošleme prameny lázní ducha všem, kteří o ně budou mít zájem. Dvouhodinový živý přenos s názvem „Lázně ducha do každého ucha“ bude plný rozhovorů Václava Žmolíka i výborné muziky Jana Smigmatora s Bandem. První polovinu pořadu bude živě vysílat Český rozhlas Dvojka, který se stal i mediálním partnerem akce. Celý stream bude k vidění na CMS TV, platformách Youtube či Facebook a nebude chybět ani oblíbená lekce swingového tancování a záběry na krásy lázeňské Litomyšle. Hosty Václava Žmolíka budou Otcové zakladatelé Miroslav Brýdl a Jaroslav Vencl, architekti Josef Pleskot a David Vávra, kastelán Petr Weiss, režisér Radovan Lipus, Pavlínka Kvapilová z Elegantního Česka, Honza Kalina ze 100 zvířat a další.     

 

Lázeňské putování aneb výlety s Českými dráhami

Od začátku dubna budeme dávat tipy na výlet do měst, která jsou spojená s Litomyšlskými osobnostmi. Např. za Bedřichem Smetanou se vypravíme do Jindřichova Hradce, za Olbramem Zoubkem do Prahy, za Pernštejny do Pardubic či za Zdeňkem Matějem Kudějem na vrch Melechov. Toulat se můžete celý rok a nejpilnější tuláci mohou vyhrát víkendový pobyt na Zámeckém návrší v Litomyšli včetně volňásků do místních pamětihodností či poukázky na nákup sportovního oblečení či plavek značky Litex. Podrobnosti na facebooku či webu Lázní ducha Litomyšl. Hlavním partnerem oslav 10. narozenin Lázní ducha Litomyšl jsou České dráhy, a proto bonusová cena bude věnována těm cestujícím, kteří splní ještě úkol pro „šotouše“ – tedy milovníky fotografování železnice.        

 

Slavíme každý sám, ale všichni společně

Rádi bychom vyzvali všechny milovníky Lázní ducha Litomyšl, aby s námi trošku vzpomínali, popřáli lázním ducha k narozeninám, poslali nám např. fotku z minulých let v lázeňském kostýmu, zazpívali, zatančili či něco nakreslili. Tou správnou pozitivní energií chceme zaplavit minimálně facebook lázní ducha a ideálně i vaše domácnosti! Pište na e-mail lazneducha@litomysl.cz.     

Přímo na Toulovcově náměstí připravíme výstavu fotografií z uplynulých ročníků Zahájení litomyšlské lázeňské sezóny. Zopakujeme si zde i hesla z průvodů, program či připomeneme Lázeňské oběžníky. Letošní Lázeňský oběžník shrne „jak to všechno začalo“ a bude zaslán do všech domácností v Litomyšli a integrovaných obcích zdarma. Snad i tentokrát bude platit naše heslo: Lázně Litomyšl léčí laskavou legrací!     

Pro rodiny s dětmi připravuje Městská galerie Litomyšl detektivní příběh na lázeňských lavičkách. Pravidla hry s pracovním názvem Záhada oživlé mumie naleznete koncem dubna na webu galerie, lázní ducha i města Litomyšl.  

V rámci posledního dubnového víkendu budou vyhlášeni vítězové soutěže Lázeňské prameny za rok 2019 i 2020. Jako povzbuzení pro místní restaurace, hospody i bary vyhlašujeme další ročník této soutěže – v tuto chvíli máme na rok 2021 úctyhodných 27 lázeňských pramenů! 

 

Připravujeme podzimní Litomyšlskou veselici

Uvědomujeme si, že jedním z nejsilnějších bodů Zahájení litomyšlské lázeňské sezóny je setkávání a sdílení zážitků ve stejný čas na stejném místě. Koncem letošního dubna to zcela jistě možné nebude. A proto jsme zároveň zahájili přípravu druhého ročníku Litomyšlské veselice, kterou plánujeme opět na první víkend v září. Podobně jako v roce 2020 bychom i na začátku letošního podzimu spojili myšlenky lázní ducha a chutě i vůně Gastronomických slavností M. D. Rettigové, které si v letošním roce také připomínají 10. narozeniny.       

Pročtěte si letošní oběžník, ve kterém se mnohé dozvíte: https://1url.cz/@Obeznik2021

Další informace naleznete na Facebooku a www.lazneducha.cz. 

Martin Madejewský, DiS.

Oddělení komunikace Lázně ducha Litomyšl

autor: Obec Lubná | 21.04.2021  |  Komentářů: 0  |  Přečteno: 1371x


Další články z kategorie Pozvánka:
Vernisáž výstavy Martin Patřičný - Dřevěné obrazyPozvání na výstavu Last Call Martina Kyrycha v Kulturáku Archa

Jak na úsporné bydlení?
Pozvánka do plaveckého bazénu v Litomyšli
Od 26.7.2008: 2718984 návštěv, celkem: 2727547, inet24 © 2003 - 2024  
Prohlášení o přístupnosti