Stavební parcely „Na Zrnětín“

Území pro stavbu nových rodinných domů má rozlohu 18 702 m². Nachází se na severozápadním okraji obce směrem na obec Zrnětín. Předcházející zástavba tímto směrem vychází v podstatě z centra obce, a přestože řešené území bude severozápadním směrem vytvářet nový okraj obce, není odtud nikam daleko. V příjemné docházkové vzdálenosti do 500 m je obchod, dětské hřiště, zastávka autobusu a letní areál. Pěšky nebo na kole je dobře dostupná veškerá další občanská vybavenost v obci. 

Uvažovaný koncept výstavby vychází ze všech vstupních podmínek (přírodních, situačních, sociálních apod.) a přistupuje k nim s pokorou. Návrh vychází z tradičních hodnot vesnice na jedné straně a reflektuje potřeby současného člověka na straně druhé. Snahou je vytvořit novou část obce, která nabídne svým novým rezidentům jimi požadovaný komfort, dostatečné soukromí, pocit domova a také společný prostor pro setkávání sousedů v různém věku. Pocit bezpečí, že děti si klidně mohou hrát mimo vlastní zahradu a nesrazí je rychle jedoucí auto. V návrhu je 12 parcel, které jsou po obvodu řešeného území a uprostřed je společný veřejný prostor. Do lokality jsou 2 vjezdy pro bezproblémovou dopravní obslužnost.

Navržená plocha veřejného prostranství má výměru 1313 m². To je přibližně 7 % z celkové plochy území. V podstatě se jedná o klasickou venkovskou náves. Tento prostor poskytne ideální místo pro společné akce sousedů v průběhu celého roku – grilování, čarodějnice, vánoční strom atd. Dětem toto místo poskytne ideální prostor pro každodenní hraní si s kamarády – sousedy. Budou zde mimo domov, ale pod dohledem ze všech domů okolo.

V průběhu I. stavební etapy byla realizována technická infrastruktura pro napojení budoucích RD a nezbytná dopravní infrastruktura pro zajištění příjezdu a obsluhy parcel pro výstavbu RD.  II. stavební etapa bude realizována až po výstavbě většího počtu rodinných domů (RD). V rámci etapy budou realizovány finální vrstvy krytu zpevněných ploch a vegetační úpravy.

Architektonická studie: Kalvoda & Kosnar architekti (2020)

Projektová dokumentace: BETA – PROJEKT, s.r.o., Svitavy (2020 – 2021)

Zhotovitel: Profistav Litomyšl, a.s. (2022 – 2025)

Náklady: 16 866 896 Kč

autor: Martin Břeň | 12.03.2024  |  Komentářů: 0  |  Přečteno: 74x


Fotografie ke článku: