V polovině května jsme se zúčastnili konference „Pojďme dělat město nebo ves“ v mecce české architektury – v Litomyšli. Celý den strávený v bývalém zámeckém pivovaru měl jediný cíl – propojit a inspirovat komunální politiky ze středních a malých měst a obcí s architekty. Těžištěm konference byly konkrétní příklady dobré praxe. Mezi panelisty se objevil renomovaný architekt Josef Pleskot, náměstek ministra pro místní rozvoj Ing. Lukáš Černohorký, rekonstrukci pardubických Automatických mlýnů představil náměstek hejtmana Ing. Roman Línek, MBA, progresivní rozvoj Litomyšle prezentoval starosta Mgr. Daniel Brýdl, LL.M., příklady praxe z Německa prezentoval Dipl. – Ing. Till Rehwaldt, rozvoj slovenského Leopoldova popsal Ing. arch. Ondrej Marko a mnoho dalších.
Čtyři hlavní poznatky, které si odnášíme, jsou: 1. Je lepší udělat pouze jedno místo a pořádně, než několik trochu. 2. Město/obec neplánují politici či urbanisté, ale každý občan podle toho, jak se v něm chová. 3. Přání občanů v obci je tolik, kolik je v ní občanů. 4. Nebát se dělat na první pohled nepopulární opatření. Martin Břeň, radní obce
Zub času se podepsal na největším herním prvku na dětském hřišti za prodejnou COOP otevřeném v roce 2010. Dřevěný ochoz, do kterého byl připevněn žebřík, lano a pavučina, byl poslední dva roky vyhnilý. Z toho důvodu bylo nutné odstranit tento defekt, aby nedošlo k vytrhnutí lan a následnému velice ošklivému úrazu dítěte. Proto jsem si stanovil obnovit dětské prvky na dětském hřišti jako prioritu č. 1.
Prvotní představou byl nákup stejného prvku u firmy Prolemax z Plzně, od které jsou původní prolézačky. Po dlouhé době telefonování a dopisování mailů a přislíbení zaslání cenové nabídky nám po Vánocích z Prolemaxu sdělili, že již dětská hřiště nedělají, i když nám jeho rekonstrukci slíbili. S hledáním nového dodavatele jsme dospěli k závěru, že přidáme na hřiště i prvky pro nejmenší návštěvníky...
Zastupitelstvo obce Lubná upořádalo pro všechny maminky oslavu Dne matek, která se konala v neděli 7. května 2023 od 14:00 hodin v sále kina. Úvodní slovo patřilo starostovi obce J. Chadimovi a P. L. Kozubíkovi, poté následoval společný přípitek. Pak už jeviště patřilo dětem z mateřské a základní školy. Vystoupení dětí všechny přítomné pobavilo a mělo obrovský úspěch. Nechybělo sladké občerstvení a káva. Na závěr byla pro každou z maminek připravena kytička. Touto cestou děkuji všem vystupujícím a obsluhujícím za velmi pěkné nedělní odpoledne, které patřilo především našim maminkám.
V neděli 16. dubna se na Skalce uskutečnilo tradiční setkání seniorů pod názvem Desinka tančí. Úvodní slovo patřilo předsedovi mikroregionu a současně starostovi obce Dolní Újezd panu M. Vrabcovi, který všechny přítomné přivítal. K poslechu a tanci hrála dechová hudba JUNIOR II. se zpěvákem R. Klusoněm. O květinovou výzdobu a občerstvení se postarali místní zahrádkáři, starostové a starostky z členských obcí Mikroregionu Desinka. Jsem přesvědčen, že toto setkání celého regionu se všem zúčastněným líbilo.
V sobotu 29. dubna proběhl v Huntovně večer s harmonikami. Tento příjemný večer zachytil Hans Schmauz.
Posledního dubna jste si určitě všimli, jak naší obcí projížděl roj čarodějnic. My jsme čarodějnice zastihli v dobré náladě na dolním konci Lubné.
V neděli 16. dubna 2023 proběhl výlov rybníka v dolní části obce. Pan J. Klejch se svojí rodinou a přáteli nejprve vypustil rybník a poté vylovil kolem 125 ks kaprů a amurů a přibližně 65 ks malých ryb, které předal jako násadu rybářskému kroužku dětí do H. Újezda. Ke konci měsíce ukončil pronájem rybníka. Rada obce schválila pronájem dolního rybníka na další období panu Z. Souškovi.
Na datum 22. dubna připadá Den Země. Tento ekologicky motivovaný mezinárodní svátek má za cíl upozornit na dopady ničení životního prostředí a připomenout důležitost jeho ochrany. V tentýž den naplánoval Lubenský okrašlovací spolek komentovanou procházku v západní části Lubné. Po cestě prezentoval Michal Lehocký se Stáňou Bartošovou činnosti spolku. Dozvěděli jsme se, že vysázet prvoplánově alej stromů podél polních cest není vždy efektivní, i když je poslední dobou tato aktivita častá. Zjistili jsme, jaké jsou vhodnější zásahy k nápravě krajiny. Tématem byl také pramen Lubenského potoka, u kterého různé zdroje uvádějí jiné lokality pramene. Na Lubenských pasekách jsme si popovídali o tamější pestré flóře. U některých rostlinných druhů jsme si ukázali determinační znaky. Na tomto místě možná v budoucnu vznikne naučná poznávací stezka. Slunečné odpoledne jsme zakončili u torza Vopařilovy jedle a u její potencionální nástupkyně – nové jedle měřící 42 metrů s obvodem 3,5 m ve výšce 130 cm, která by podle našich propočtů mohla dosáhnout stejné velikosti za 50 let.
Na tomto místě bych rád vyzvedl přínosnou aktivitu všech členů Lubenského okrašlovacího spolku, kteří v aktuální době mapují katastru obce Lubná, jehož cílem je komplexní přístup k nápravě krajiny zádrží vody, obnova biodiverzity, snížení eroze, zdrsnění částí krajiny, které budou mít protipovodňový efekt. Martin Břeň, radní obce
Milí spoluobčané, patrně si mnozí z Vás povšimli, že se v horní části obce u Pálenice něco odehrává. Od minulého roku zde probíhá záchrana dvou solitérních stromů, které byly v katastrofálním stavu. V září roku 2022 proběhlo akutní ošetření památné lípy, práce na ní ale zdaleka hotové nejsou, proto o tomto stromu zase jindy. Dnes bych se chtěl věnovat lípě druhé, která stojí naproti památné, té u vývěsky. Tento strom byl v naprosto katastrofálním stavu, celá jeho koruna byla prostoupena poloparazitickým jmelím bílým (Viscum album). Jmelí, jak je jistě dobře známo, vysává ze stromů vodu a minerály, čímž oslabuje strom...
Poděkování starosty obce
Děkuji M. Lněničkovi za zajištění celé akce včetně ošetření památné lípy a provedení ořezu lípy u vývěsky. Josef Chadima
Koncem měsíce března prasklo potrubí ve sklepě mateřské školy. Jednalo se o staré litinové kanalizační potrubí, které bylo nahrazeno novými trubkami z PVC. Opravu provedla firma Flach, s.r.o., Litomyšl, náklady na opravu dosáhly částky cca 32.000 Kč. Během následujícího měsíce jsme provedli opravu, údržbu a montáž bezdrátových rozhlasů na nové sloupy veřejného osvětlení v dolní části obce. Na pracích se podílel pan Z. Pícha, J. Pavliš a J. Renza s manipulátorem JCB. Všem pracovníkům za odvedenou práci děkuji. Za přispění zastupitele pana F. Košňara jsme realizovali výměnu koberce v kapli sv. Anny v Lubné. Výměnu provedl pan R. Nečas z Poličky, náklady dosáhly částky cca 40 000 Kč.
Pletení pomlázky, stánky, něco dobrého na zub, vystoupení dětí ze základní školy Lubná-Sebranice a ZUŠ Dolní Újezd, soutěž „O nejlepšího velikonočního zajíčka nebo beránka“, tak by se dal shrnout Velikonoční jarmark, který proběhl 1. dubna v letním areálu. O kouzelnou jarní atmosféru se postaraly skvělé dekorace, které byly téměř na každém rohu. Pokud byste si některou jarní dekoraci rádi pořídili, můžete se inspirovat fotografiemi v naší galerii a pustit se do tvoření. Za kulturní komisi Eva Chadimová
Lubenská šťopička a kulturní komise uspořádaly v měsíci únoru na Skalce přednášku paní Amiry Staiger s názvem „Žij svůj život a ne své strachy“. Paní Milušku, jak si nechá říkat paní Amira, vřele přivítala paní J. Vraspírová. Rodilá Češka paní Miluška v současné době žije ve Švýcarsku, mluví několika jazyky a pořádá kurzy. Během besedy nám sdělila své životní zkušenosti. Přednášku si přišli poslechnout i občané z okolních obcí, za což jim děkujeme.
V rámci projektu „Recyklohraní“ navštívili v měsíci prosinci žáci 9. třídy spolu s paní učitelkou Mgr. A. Kvasničkovou obecní úřad a sběrné místo. Starosta obce seznámil účastníky projektu s pravidly pro sběr, třídění a shromažďování odpadů, včetně rozmístění kontejnerů na tříděný odpad v naší obci. Zaměstnanci obce ukázali žákům objekt, kde se shromažďují odpady od občanů a chalupářů Lubné.
V sobotu 31. prosince 2022 v 18 hodin se před obecním úřadem uskutečnil silvestrovský ohňostroj, který pro nás zajistila firma Širokodolská, s.r.o., a ozvučení zabezpečil M. Briol. Celý ohňostroj pro nás připravil pan J. Havel ve spolupráci s paní M. Jílkovou. Mohli jsme shlédnout římské svíce, fontány i kulové pumy a mnoho dalších světlic, které ozařovaly nebe několik minut. Již tradičně se přišly podívat desítky občanů z naší i okolních obcí. Na zahřátí se podávala starostova silvestrovská polévka, kterou pro nás připravila kuchařka paní M. Rensová se synem Lukášem a jeho kamarádem Láďou Barcalem. Lubenské ženy nabídly občanům hřejivý svařák. Náklady na ohňostroj dosáhly částky 35 000 Kč bez DPH. Všem, kteří se podíleli na této akci, upřímně děkuji, především pak děkuji Marušce Rensové, Lukášovi a Láďovi za vynikající polévku.
V sobotu 7. 1. 2023 proběhla v Lubné Tříkrálová sbírka pod záštitou Oblastní charity Polička. Skupinky koledníků opět navštívily naše domovy. Po obchůzce bylo pro všechny koledníky připraveno malé občerstvení v DPS. Celkový výtěžek sbírky v Lubné byl 51.789 Kč. Touto cestou děkuji zaměstnancům obce, základní škole, vedoucím skupinek a dětem za zabezpečení sbírky. Josef Chadima
Dobrý den, srdečně vás zdravím z Charity Polička. Dovolte mi vám jménem naší charity poděkovat – starostům a starostkám za pomoc, místním koordinátorům za organizaci, dětem, koledníkům a vedoucím skupinek. Děkujeme také dárcům ve vašich obcích. Vážíme si toho, že náročnou organizací trávíte svůj čas a že s dětmi vyrážíte na koledu. Největší část darů poputuje do Centra duševního zdraví a Domácího hospice sv. Michaela, obě tyto služby obsluhují celý okres Svitavy. Část darů pomůže také středisku Domácí zdravotní péče. Pokud byste chtěli jít dále do historie, výsledky z let minulých najdete na webu trikralovasbirka.cz, sekce výsledky, dole na stránce jsou výsledky předchozích ročníků. Naše obce naleznete po rozkliknutí „Diecéze Královéhradecká“ a následně Oblastní charita Polička. Výše daru je letos rekordní a přesáhla 1 milion korun.
Z Poličky zdraví Tereza Stříteská